Str.główna   Ciekawe tematy prac magisterskich z psychologii   Mitomani – temat pracy magisterskiej z psychologii.

Mitomani – temat pracy magisterskiej z psychologii.
Mitomani - temat pracy magisterskiej z psychologii

Temat pracy magisterskiej z psychologii, który jest z pewnością bardzo ciekawy to mitomani. Pracę tą należałoby zacząć od części teoretycznej. W niej należy ściśle zdefiniować tę chorobę psychiczną.

Mitomanię (znana też jako pseudologia, kłamstwo patologiczne, bądź zespół Delbrucka) definiuje się jako występującą przez określony czas lub trwale chorobę psychiczną. Mitomania została opisana przez Antona Debrucka. Osoba, która cierpi na tę chorobę, cechuje się mówieniem  częstej nieprawdy, kreowania zmyślonych historii, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca. Co ciekawe, mitoman nie potrafi odróżnić rzeczywistości od wykreowanych przez siebie historii. Innymi słowy, żyje on po części w rzeczywistości, a po części w świecie swojej fantazji.

Dotykać może ona osób w każdym wieku. Powody występowania mitomani są bardzo zróżnicowane. Przyczyn tej choroby psychicznej można upatrywać przykładowo we wrodzonych skłonnościach psychopatycznych,  postępującej choroby mózgu, bądź trudnym dzieciństwie.  Mitomani to często osoby zwichrowane emocjonalnie, nierzadko  popadające w histerię. Często bywa, że mitomani chcą się wyróżnić. Kreują siebie na odważnych bohaterów lub biedne ofiary czyjegoś złego postępowania. Mitomani towarzyszą często uzależnienia od narkotyków oraz alkoholu. Osoby cierpiące na tę chorobę psychiczną są również często przewrażliwieni na swoim punkcie.

Co ciekawe, nawet jak wykaże się mitomanowi kłamstwo, nie powoduje to zmiany jego przekonań.  Wręcz przeciwnie, mitoman  często zaczyna wymyślać na poczekaniu kolejne zmyślone historie. Innym jego sposobem jest izolowanie się od osoby, która wykazała mitomanowi kłamstwa.  Po prostu mitoman zacznie szukać następnych naiwnych słuchaczy. Mitomani często reagują agresją, gdy zostaną zdemaskowani na mówieniu nieprawdy.

Mitoman stosuje kłamstwo jako narzędzie, za pomocą którego chce pokazać siebie w nowym, lepszy, świetle.  Chce on za jego pomocą ukryć problemy (często ekonomiczne),  a siebie przedstawić jako osobę odnoszącą spektakularne sukcesy.  Czasem mitoman stosuje kłamstwo, aby zniszczyć nim inną osobę.

Mitomania stanowi chorobę psychiczną, którą należy leczyć pod okiem eksperta.  Aby terapia była skuteczna, ekspert musi zdiagnozować przyczyny mitomani danej osoby. Jeśli ta przyczyna zostanie zdiagnozowana, to ekspert musi podjąć kolejne kroki niezbędne do walki z tą chorobą. Sposoby na walkę z mitomanią mogą być zawarte w kolejnej części pracy magisterskiej z psychologii. W części trzeciej, ostatniej można zawrzeć stosowne konkluzje.

Groźni mitomani to guru rozmaitych sekt. Tworzą oni rzeczywistości alternatywne, które mogą mieć fatalne (nierzadko śmiertelne) konsekwencje dla swoich wiernych. Tragiczne jest to, że mitomani ci dysponują też wielką charyzmą i święcie wierzą w wymyślone przez siebie historie.  Groźniejszymi mitomanami niż guru sekt, mogą być politycy, którzy często kłamią, a nieraz kreują również rzeczywistości alternatywne.

Mitomani – ciekawy temat pracy magisterskiej z psychologii

Temat ten jest bardzo ciekawy. Z mitomanami większymi lub mniejszymi spotykamy się na co dzień, przykładowo w mediach społecznościowych. Niektórzy ludzie po prostu lubią przedstawiać siebie w innym, lepszym świetle. Być może mitomania jest dla nich balsamem, który pozwala im lepiej funkcjonować. Otaczająca mitomana rzeczywistość wydaje mu się często nie do zniesienia. Dlatego ubarwia ją swoją fantazją. Czasem mitoman wręcz kreuje rzeczywistość całkowicie alternatywną, do tej, która istnieje w naprawdę.

Dodaj komentarz

Get Best Services from Our Business.
%d bloggers like this: