Str.główna   Ciekawe tematy prac magisterskich z psychologii   Syndrom sztokholmski – ciekawy temat na pracę magisterską z psychologii

Syndrom sztokholmski – ciekawy temat na pracę magisterską z psychologii
Pisanie prac magisterskich z psychologii

Pisanie prac magisterskich z psychologii, czasami bywa rzeczą łatwą i przyjemną. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy dany temat nas bardzo interesuje. Ciekawym tematem psychologicznym jest z pewnością tzw. syndrom sztokholmski.

Ogólnie zjawisko to można zdefiniować jako stan psychiczny, który występuje u osób porwanych lub zakładników. Objawia się on tym, że osoby te odczuwają sympatię oraz solidarność z osobami, które je prześladują. Bywa, że osoby poszkodowane wręcz fascynują się swoimi oprawcami. Czasami nawet pomagają im osiągać cele swoich prześladowców. W psychologii przyjmuje się, że syndrom ten jest efektem silnego stresu oraz wynikiem prób  odwołania się ofiar do sumień oprawców.

Nazwa tego syndromu wywodzi się z napadu na Kreditbank, który miał miejsce 23 sierpnia 1973 toku w Sztokholmie. Podczas tego napadu bandyci przez kilka dni więzili zakładników. Porywacze zostali w końcu wyłapani, a osoby przetrzymywane zostały uwolnione, Co ciekawe, osoby uwolnione broniły potem przestępców, pomimo cierpień, jakie im zadano. Osoby te odmawiały jakiejkolwiek kooperacji z policją. U osób tych stwierdzono sympatię (czasem nawet miłość) w stosunku do swoich oprawców. Po tym wydarzeniu termin syndrom sztokholmski rozprzestrzenił się na cały świat. Szacuje się, że syndrom ten występuje u 5% porwanych osób.

Co ciekawe, syndrom sztokholmski przeniknął też…do masowej kultury! W jednym z odcinków Jamesa Bonda wykorzystano ten stan psychiczny. Można powiedzieć, że współczesna kultura fascynuje się różnymi oprawcami, dewiantami, mordercami itd. Koronnym przypadkiem może być tu bohater filmu “Milczenie Owiec” – Hanniball Lecter. Ma on jednakże mocną konkurencję w postaci bohatera horroru “Piła”. Fascynacja ludźmi złymi jest o wiele starsza. Dotyczy ona, chociażby słynnego władcy Rumuni – Drakuli, którego okrucieństwo jest do dziś wręcz legendarne.

Pisanie pracy magisterskich z psychologii o syndromie sztokholmskim może nie być łatwe, ponieważ trudno tu o materiał badawczy. Niemniej jednak temat jest bardzo fascynujący. A m.in. po to studiuje się psychologię, aby zetknąć się z tym, co w ludzkiej psychice ciekawe.

Pisanie prac magisterskich z psychologii, a nasza pasja.

Pisanie prac magisterskich z psychologii powinno nas fascynować. Dzięki temu pisanie pracy przyjdzie nam łatwiej i przyjemniej. Temat syndromu sztokholmskiego jest bardzo interesujący również dla ludzi, którzy nie zajmują się zawodowo psychologią.

Dodaj komentarz

Get Best Services from Our Business.
%d bloggers like this: