Str.główna   Ciekawe tematy prac magisterskich z psychologii   Geniusze – temat pracy magisterskiej z psychologii

Geniusze – temat pracy magisterskiej z psychologii

Temat pracy magisterskiej z psychologii, który jest szczególnie ciekawy to geniusze. W pracy takiej można również odpowiedzieć na pytanie: jak stworzyć geniusza? Praca ta jest bardzo ciekawa, ponieważ może odnosić się do polskiego systemu edukacji.

W pracy tej z pewnością trzeba zacząć od zdefiniowania pojęcia geniuszu. Jak podaje Wikipedia, geniusz to osoba o niewywykłych, nadludzkich wręcz zdolnościach. Jest to osoba, która jest w stanie osiągać rzeczy wybitne, wręcz przełomowe.  Często geniusz ten przejawia się w sztuce, biznesie lub wynalazkach technicznych. Zdarza się on również w sporcie.  W powszechnym przekonaniu jest to osoba obdarzona bardzo nieprzeciętnymi, wybitnymi zdolnościami intelektualnymi.

Szacuje się, że aby być wybitnym  w danej dziedzinie, trzeba spędzić nad daną rzeczą przynajmniej 10 000 godzin. Jest to bardzo popularna teoria. Polski system edukacji bazuje na mechanicznym wkuwaniu informacji. Z racji tego, że większości z tych informacji, nie da się nigdzie wykorzystać, wiedza ta przepada. Obecnie w szkole dzieci uczą się z 10 różnych przedmiotów. Nauka ta trwa po 6 godzin w szkole i następne 3-4 w domu.

Lepiej  byłoby spędzić czas na coś innego. Skupić się na jednym kierunku, z którego mogą być korzyści.    Może to być jakieś unikalne hobby, np. grę w piłkę, naukę programowania lub tańca.  Skupienie się na jednej dziedzinie przybliża nas do bycia ekspertami w danej dziedzinie.  Nasz obecny “system edukacji” bazuje na zastraszeniu, przymusie i pamięciowym wkuwaniu informacji. Dlatego właśnie geniusz drzemiący w młodych ludziach jest często marnowany.

Najlepszy system edukacji jest obecnie w Szwajcarii. Nie jest on centralnie sterowany (tak jak w Polsce). Polega on na nauce uczeń – mistrz. Uczeń sam wybiera dziedzinę, w której chce się rozwijać i znajduje sobie najlepszego trenera. Jest to system, który sprawnie działa od wieków. W takim systemie uczeni byli Michał Anioł oraz Leonardo Da Vinci. Być może byli to najwięksi geniusze dziejach sztuki. Najpierw uczyli się oni bezpośrednio u swoich mistrzów, aby potem ich przerosnąć. W tym temacie pracy magisterskiej z psychologii można pokazać jak rozpoznać predyspozycje danego człowieka do bycia wybitnym w danej dziedzinie. Następnie można pokazać jak sprawić, aby te umiejętności sukcesywnie rozwijać.

Temat pracy magisterskiej z psychologii: geniusze. Ogólne refleksje.

Temat ten jest bardzo ciekawy i warto go rozważyć, podchodząc do swojej pracy magisterskiej z psychologii. Jest to temat fascynujący, z bogatą literaturą. Atrakcyjność tego zagadnienia jest na tyle duża, że z pewnością może zainteresować czytelnika spoza kręgu ściśle psychologicznego. Któż bowiem nie chciałby przybliżyć sobie tematyki geniuszu oraz uwarunkowań, które go stworzyły?

Dodaj komentarz

Get Best Services from Our Business.
%d bloggers like this: