Str.główna   Ciekawe tematy prac magisterskich z psychologii   Ciekawy temat z psychologii: schizofrenia

Ciekawy temat z psychologii: schizofrenia
Ciekawy temat z psychologii

Ciekawy temat z psychologii to z pewnością schizofrenia. Słowo schizofrenia w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy “rozszczepienie umysłu” Schizofrenia jest to zaburzenie psychiczne. Polega ono na tym, że osoba cierpiąca na to zaburzenie postrzega rzeczywistość w sposób zniekształcony, nieadekwatny. Schizofrenik postrzega i ocenia siebie, inne osoby oraz otaczającą go rzeczywistość w sposób zaburzony. Schizofrenika można rozpoznać po tym, że co innego on deklaruje, a co innego robi. Ta rozbieżność pociąga za sobą wiele kłopotów natury psychicznej oraz emocjonalnej. Rozbieżność ta powoduje również problemy schizofrenika z integracją ze społeczeństwem.

Schizofrenia jest zaburzeniem występującym w ogólnej populacji bardzo rzadko. Szacuje się, że dotyka ona mniej niż jednego procenta populacji. Psychologowie stawiają tezę, że schizofrenia to nie jest pojedyncza choroba psychiczna, lecz cała grupa chorób. Innymi słowy, schizofrenia to cała grupa zaburzeń psychicznych. Cechą schizofrenii jest to, że bardzo ciężko ją zdiagnozować.

Osoby cierpiące na schizofrenie, często mają problem z nadużywaniem alkoholu i narkotyków. Dotyka ich też często również depresja, apatia oraz rozmaite lęki.
Schizofreników dotyka również często bezrobocie, zadłużenie oraz bieda. Osoby posiadające to zaburzenie psychiczne, częściej też popełniają samobójstwa.

Wielu specjalistów wskazuje na związek pomiędzy paleniem marihuany  a schizofrenią. U osób palących marihuanę stwierdzono sześciokrotnie wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia schizofrenii, aniżeli u osób
niepalących. Związek ten też może być świetnym materiałem na pracę magisterską, bądź licencjacką z psychologii.

Schizofrenia dotyka również sławnych, bardzo zdolnych osób. Klasycznym przykładem jest tu przykład Johna Forbesa Nasha. Był on zdobywcą nagrody Nobla z ekonomii. Dostał go za rozwój teorii gier. Jego choroba i geniusz przedstawione zostały w znanym filmie “Piękny umysł”. Schizofrenikiem był również polski choreograf i tancerz Wacław Niżyński.

Ciekawy temat z psychologii: schizofrenia. Konkluzja.

 

Wśród polskich psychologów panuje pogląd, że schizofrenia jest chorobą ludzki młodych, wrażliwych. Osoby takie często posiadają niezwykłe talenty. Schizofrenia jest bardzo ciekawym tematem na pracę magisterską lub licencjacką z psychologii. Jest to temat bardzo aktualny, ponieważ codziennie w polskich oddziałach psychiatrycznych przybywa osób z rozpoznaną schizofrenią. Napisanie o schizofrenii bardzo dobrej pracy magisterskiej z psychologii, to z pewnością dobry krok do kariery psychologa.

Dodaj komentarz

Get Best Services from Our Business.
%d bloggers like this: