Tematy na pracę magisterską z Psychologii musi być fascynujący. Jeśli ten warunek jest spełniony, wówczas pisanie tego typu pracy będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. W poniższym artykule przybliżymy temat rozdwojenia jaźni. Zrobimy to oczywiście z perspektywy pisania pracy magisterskiej na ten właśnie temat. W psychologii jest wiele ciekawych tematów, ale rzadko, który jest tak ciekawy, jak właśnie rozdwojenie jaźni.
Tradycyjnie, pierwszy rozdział Twojej pracy magisterskiej z Psychologii powinien poświęcony być teoretycznym ujęciem tematu. Należy tu zdefiniować, czym tak naprawdę jest rozdwojenie jaźni, które nazywa się również osobowością mnogą (wieloraką). O osobach, które mają to zaburzenie psychiczne, często mówi się, że mają rozdwojoną osobowość.
Osoba, która cierpi na to zaburzenie psychiczne, ma co najmniej dwie niezależne i różniące się od siebie osobowości. Rozdwojenie jaźni często mylone jest ze schizofrenią, co jest błędem. Schizofrenik nie posiada dwóch lub wielu niezależnych osobowości, a odbiera on jedynie rzeczywistość w sposób irracjonalny.
Tworzenie pracy magisterskiej z Psychologii – rozmaite wskazówki.
Przyczyną rozdwojenia jaźni są z reguły jakieś ciężkie urazy psychiczne z dzieciństwa. Ta trauma nimi wywołana zostaje umieszczona przez daną osobę głęboko w podświadomości. Te bardzo ciężkie doznania z czasem przeradzają się u danej osoby w nową, niezależną osobowość.
Osobowość, która jest uważana za „główną” uwalnia się w ten sposób od ciężkich doznań z przeszłości i może ona funkcjonować, jakby nic złego w przeszłości jej nie spotkało. Można powiedzieć, że rozdwojenie jaźni to swoisty sposób na radzenie sobie umysłu z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości.
U pacjentów z osobowością wieloraką często dochodzi do rozszczepienia myśli, uczuć, wspomnień i świadomości. Można powiedzieć, że w jednym ciele mamy do czynienia z dwoma (lub wieloma) niezależnymi ludźmi, których nie łączą ze sobie ani wspomnienia, ani uczucia.
Rozdwojenie jaźni. Fascynujący temat.
Osobowość podstawowa nie ma świadomości istnienia wewnątrz jej innych osobowości. Osobowości „dodatkowe” mogą taką świadomość mieć. Każda z tych osób przejmuje kontrolę nad zachowaniem pacjenta. W danym momencie rozmawiamy tylko z jedną z osobowości chorego.
Najbardziej zaskakujące jest to, że każda z osobowości w pacjencie może mieć całkowicie inne cechy charakteru, preferencje, poziom inteligencji, czy też upodobania seksualne. Transformacja z jednej osobowości w drugą zwykle przebiega nagle i w odpowiedzi na dany bodziec (np. hipnoza, stresujące wydarzenie).
Wspomniana transformacja może się wiązać z paniką, całkowitą zmianą nastroju lub halucynacjami. Pacjent z osobowością wieloraką cierpi często na depresję, autoagresję, amnezje oraz zaburzenia snu. Częste są również uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Leczenie rozdwojenia opiera się na wykorzystaniu terapii z wykorzystaniem hipnozy. Polega ona na skonfrontowania pacjenta z traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości, które doprowadziły jego umysł do rozszczepiania osobowości, a następnie włączyć te wydarzenia do bieżącego, realnego życia.
„Człowiek nie jest tym, za kogo się uważa, jest on tym, co ukrywa”. Andrzej Malraux
Dzięki temu pacjent odnajdzie odpowiednie związki między niezależnymi osobowościami i wcieli je w jedną, zwartą osobowość. W terapii wykorzystuje się też leki antylękowe i antydepresanty. Szkoli się również pacjenta w zakresie radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
W rozdziale drugim takiej pracy magisterskiej z Psychologii należy przytoczyć rozmaite badania dotyczące leczenia rozdwojenia jaźni. Trzeba wskazać te czynniki i metody, które pomagają w walce z tym zaburzeniem psychicznym, a które nie. W rozdziale trzecim trzeba zawrzeć podsumowanie oraz odpowiednie refleksje.
Tematy na pracę magisterską z Psychologii często fascynują. Osobowość wieloraka jest jednym z nich.
Tematy na pracę magisterską z Psychologii są często bardzo ciekawe. Osobowość wieloraka jest z pewnością jednym z nich. Ciężko jest znaleźć równie intrygujący temat w całej psychologii. Jeśli już ten temat wybierzemy, to musimy go skonsultować z naszym promotorem. On ostatecznie określi, czy zgodzi się promować pracę magisterską, która koncentruje się na tym właśnie temacie, czy też nie.
Pomoc w pracach magisterskich z Psychologii
Co ciekawe, rozdwojenie jaźni jest często podejmowane przez sztukę. W literaturze klasyczną pozycję, która wykorzystuje ten motyw to słynny „Doktor Jekyll i pan Hyde” napisana przez Roberta Louisa Stevensona. Wiele filmów również podejmuje ten temat. Za przykład posłużyć mogą takie tytuły jak: „American Psycho”, „Psychoza”, czy też „Lokator” Polańskiego.
Warto odwiedzić portal:
http://zielonatablica.pl