Geniusze to temat pracy magisterskiej z Psychologii, który jest szczególnie ciekawy. W pracy takiej można również odpowiedzieć na pytanie: jak stworzyć geniusza? Praca ta jest bardzo ciekawa, ponieważ może odnosić się do polskiego systemu edukacji.
W takiej pracy magisterskiej z Psychologii z pewnością trzeba zacząć od zdefiniowania pojęcia geniuszu. Jak podaje Wikipedia, geniusz to osoba o niezwykłych, nadludzkich wręcz zdolnościach. Jest to osoba, która jest w stanie osiągać rzeczy wybitne, wręcz przełomowe. Często geniusz ten przejawia się w sztuce, biznesie lub w wynalazkach technicznych. Zdarza się on również w sporcie. W powszechnym przekonaniu jest to osoba obdarzona bardzo nieprzeciętnymi, wybitnymi zdolnościami intelektualnymi.
Praca magisterska z Psychologii o geniuszu – wskazówki.
Szacuje się, że aby być wybitnym w danej dziedzinie, trzeba spędzić nad daną rzeczą przynajmniej 10 000 godzin. Jest to bardzo popularna teoria. Polski system edukacji bazuje na mechanicznym wkuwaniu informacji. Z racji tego, że większości z tych informacji, nie da się nigdzie wykorzystać, wiedza ta przepada. Obecnie w szkole dzieci uczą się z 10 różnych przedmiotów. Nauka ta trwa po 6 godzin w szkole i następne 3-4 w domu. Przy takim rozproszeniu uwagi, ciężko o wykreowaniu geniusza w jednej, konkretnej dziedzinie.
Lepiej byłoby spędzić czas na coś innego. Skupić się na jednym kierunku, z którego mogą być korzyści. Może to być jakieś unikalne hobby, np. grę w piłkę, naukę programowania lub też tańca. Skupienie się na jednej dziedzinie przybliża Ciebie do bycia ekspertem w danej dziedzinie. Nasz obecny „system edukacji” bazuje na zastraszeniu, przymusie i pamięciowym wkuwaniu informacji. Dlatego właśnie geniusz drzemiący w młodych ludziach jest często marnowany.
Najlepszy system edukacji jest obecnie w Szwajcarii. Nie jest on centralnie sterowany (tak jak w Polsce). Polega on na nauce w systemie uczeń – mistrz. Uczeń sam wybiera dziedzinę, w której chce się rozwijać i znajduje sobie najlepszego trenera. Jest to system, który sprawnie działa od wieków. W takim systemie uczeni byli Michał Anioł oraz Leonardo Da Vinci. Być może byli to najwięksi geniusze dziejach sztuki. Najpierw uczyli się oni bezpośrednio od swoich mistrzów, aby potem ich przerosnąć. W tym temacie pracy magisterskiej z Psychologii można pokazać jak rozpoznać predyspozycje danego człowieka do bycia wybitnym w danej dziedzinie. Następnie można pokazać jak sprawić, aby te umiejętności sukcesywnie rozwijać.
Temat pracy magisterskiej z Psychologii: geniusze. Ogólne refleksje.
Temat ten jest bardzo ciekawy i warto go rozważyć, podchodząc do swojej pracy magisterskiej z Psychologii. Jest to temat fascynujący, z bogatą literaturą. Atrakcyjność tego zagadnienia jest na tyle duża, że z pewnością może zainteresować czytelnika spoza kręgu ściśle psychologicznego. Któż bowiem nie chciałby przybliżyć sobie tematyki geniuszu oraz uwarunkowań, które go stworzyły?
Jak mawiał słynny matematyk Blaise Pascal „przeszłość i teraźniejszość są naszymi środkami – tylko przyszłość jest celem”. Niech Twoja praca dyplomowa będzie dla Ciebie preludium do wymarzonej kariery i wizytówką Twojej wiedzy. Nie wykluczone, że ten właśnie tekst będzie dla Ciebie początkiem Twojego własnego biznesu!
Nasz partner:
Prace magisterskie i licencjackie po angielsku