Zespół Aspergera to na pewno świetny temat pracy magisterskiej z Psychologii. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć to zagadnienie i wskazać jak można o nim napisać swoją „magisterkę”. Zapraszamy do lektury!
Wybór odpowiedniego tematu pracy magisterskiej z Psychologii, wielu studentom Psychologii często nastręcza trudności. Ważne, by wybierając swojej temat pracy dyplomowej kierować się swoimi zainteresowaniami oraz pasją. Warto przy wyborze swojego tematu brać też pod uwagę swój przyszły obszar działalności zawodowej.
Bardzo ciekawym tematem pracy magisterskiej z Psychologii jest zespół Aspergera. Twoja praca dyplomowa powinna składać się generalnie z części teoretycznej, części praktycznej i z podsumowania. Część teoretyczna takiej pracy dyplomowej powinna jasno zdefiniować, czym jest tytułowe pojęcie. Zespół Aspergera, zwany również syndromem Aspergera definiuje się jako całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w zakresie autyzmu.
Zaburzenie Aspergera ogólnie postrzega się jako najłagodniejszy przypadek autyzmu. Osoby, które posiadają tę przypadłość, charakteryzują się brakami w kontaktach międzyludzkich i w umiejętnościach społecznych. Trudność tym osobom sprawia również użycie języka dla potrzeb komunikacji. Innymi słowy, osoby te mają problemy w nawiązywaniu i budowaniu relacji międzyludzkich. Trudno tym osobom akceptować zmiany, posiadają one ograniczoną elastyczność myślenia oraz absorbujące, obsesyjne zainteresowania.
Tworzenie pracy magisterskiej z Psychologii o Zespole Aspergera
Od klasycznego autyzmy, zespół Aspergera różni się tym, że osoby posiadające go nie mają zaburzeń mowy, które powodowałyby problemy z komunikacją i właściwym rozwojem intelektualnym. Osoby z zespołem Aspergera nie rozumieją często aluzji oraz ironii. Osoby z zespołem Aspergera często nie są świadome tego, że swoimi słowami mogą, kogoś obrazić. Cechuje je również często, wyjątkowe uzdolnienie w danej dziedzinie (jest to cecha łącząca zespół Aspergera z autyzmem). Osoby z tym zaburzeniem często postrzega się jako źle wychowane, niemiłe oraz odstające od społeczeństwa. Dzieci, u których zaobserwowano zespół Aspergera, posiadają zazwyczaj ograniczony zakres zainteresowań oraz zachowań.
Przy leczeniu zespołu Aspergera nie jest stosowana farmakologia, natomiast zalecana jest psychoterapia. Zespół Aspergera jest zaburzeniem rozwoju, które nie przekreśla możliwości odniesienia życiowego sukcesu.
Historia zna wielu utalentowanych pokerzystów oraz polityków, którzy posiadali tę przypadłość. Za przykład polityka, który publicznie deklarował posiadanie zespołu Aspergera, posłużyć może poseł partii Kukiz Rafał Wójcikowski. Wielu światowej sławy pokerzystów również posiadało tę lekką odmianę autyzmu. Widać więc, że zespół Aspergera czasami może być bardzo mocnym atutem, który może być pomocny w odniesieniu życiowego sukcesu.
Zespół Aspergera jako temat pracy magisterskiej z Psychologii – podsumowanie
Wiele światowych sław z różnych dziedzin również posiadało tę przypadłość. Można tu wymienić takie sławy jak, chociażby Woody Allen (reżyser), Michał Anioł (rzeźbiarz). Albert Einstein (fizyk), czy też Thomas Edison (wynalazca). We współczesnych czasach, osoby, które posiadają zespół Aspergera to: Eminem (raper), Bill Gates (twórca firmy Microsoft), czy też Lionell Messi (piłkarz). Olbrzymia ilość ludzi sukcesu, którzy podsiadają tę przypadłość, świadczy o tym, że posiadanie tej przypadłości, wcale nie przekreśla możliwości zrobienia fenomenalnej kariery w dane dziedzinie.
Zespół Aspergera to z pewnością ciekawy temat pracy magisterskiej z Psychologii. Temat ten należy uzgodnić ze swoim promotorem. Jeśli Twój promotor zgodzi się na ten dość oryginalny temat, wówczas możesz skupić się na pisaniu, swojej pracy dyplomowej. Zespół Aspergera jest tak fascynującym zagadnieniem, że może zainteresować również przeciętnego czytelnika, który nie jest specjalistą w zakresie psychiatrii, czy też psychologii. Dobrze napisana praca magisterska z Psychologii o zespole Aspergera może być świetny wstępem do kariery.
Część badawcza Twojej pracy dyplomowej może skupiać się przykładowo na efektywności terapii, które mają na celu poprawę jakości życia osób z zespołem Aspergera. Zakończenie Twojej pracy dyplomowej powinno zawierać odpowiednie wnioski wraz z ewentualnymi refleksjami. W całej Twojej pracy magisterskiej o Zespole Aspergera, najważniejsza jest tak naprawdę część badawcza i to właśnie na nią musisz położyć szczególny nacisk. Tak czy inaczej, swoją pracę magisterską staraj się traktować przede wszystkim jako preludium do swojej wymarzonej kariery w profesjonalnej psychologii. Jeśli tak będzie, to na pewno motywacji do działalności naukowej na pewno Tobie nie zabraknie. Najważniejsze, aby podążać za swoimi marzeniami i pasjami. Tylko wtedy jesteś w stanie dać z siebie wszystko!