Str.główna   Ciekawe tematy prac magisterskich z psychologii   Psychopaci: ciekawy temat pracy magisterskiej z psychologii

Psychopaci: ciekawy temat pracy magisterskiej z psychologii
temat pracy magisterskiej z psychologii

Ciekawy temat pracy magisterskiej z psychologii to z pewnością psychopaci. Jest to temat wyjątkowo ciekawy. Na temat ten napisanych zostało już wiele książek. Ich autorzy argumentują, że psychopatami są nie tylko rozmaici mordercy, ale również osoby pracujące w szanowanych powszechnie profesjach. Psychopatami są spotyka wśród np.  biznesmenów, chirurgów, dyrektorów banków, sprzedawców oraz wojskowych. Skupmy się najpierw na informacjach naukowych dotyczących psychopatów.

Psychopatów cechuje tzw. osobowość dyssocjalna. Definiuje się ją jako zaburzenie struktury osobowości o niezmiennym charakterze.  Psychopaci mają deficyty psychiczne: empatii, uczenia się i relacji międzyludzkich.

Cechą psychopatów jest deficyt lęku. Polega on na tym, że psychopaci nie mają odruchów moralnych, ani nie czują empatii. Psychopaci mają problem z budowaniem stałych związków interpersonalnych. Inne osoby są po prostu dla psychopatów narzędziami używanymi do osiągania swoich  celów. Psychopatów bardzo często są narcyzami. Szacuje się, że psychopatami jest obecnie 2-3% społeczeństwa.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego psychopatia to psychopatia jest antyspołecznym zaburzenie osobowości.  Objawia się ona  m.in. nieszanowaniem norm społecznych, brakiem hamulców w zachowaniu, np. moralnych, nieliczeniem się z emocjami innych i instrumentalnym traktowaniem ludzi.  Towarzystwo to szacuje, że jedna osoba na sto jest psychopatą, zazwyczaj łagodnym.

Psychopaci są obecnie bohaterami popkultury. Klasycznym przykładem psychopaty jest bohater serialu House of Cards – Francis Underwood. Postać ta jest cynicznym, bezwzględnym politykiem, który  robi karierę  dosłownie “po trupach”. Jego niemorlne poczynania, pozwalają osiągnąć mu spektakularne sukcesy w polityce. Postać ta wyjątkowo spodobała się publiczności. Serial House of Cards to obecnie drugi, najlepiej sprzedający się serial na świecie (za Grą o Tron).

Psychopaci są poszukiwanymi pracownikami w biznesie. Brak emocji oraz empatii pomaga im podejmować lepsze decyzje, oczywiście względem firmy, dla której pracują. Przykładowo w sprzedaży bardzo pożądane jest operowanie na granicy kłamstwa lub też często jawne kłamanie, czy wręcz nawet oszukiwanie potencjalnych klientów.  Dla normalnego człowieka posiadającego empatię oraz skrupuły moralne, takie działanie przychodzi z wielkim trudem. W przypadku psychopatów – tak nie jest. Liczą się dla nich normy sprzedażowe i własny zysk. Widać więc, że osoba o pewnych cechach psychopaty, ma predyspozycję do pracy w sprzedaży (przykładowo w branży bankowej). Jako przykład biznesowego psychopaty, często wymienia się twórcę potęgi firmy Apple – Steva Jobsa. Według   Kevina Duttona  psychologa społecznego z Oksfordu i autora książki „Mądrość psychopatów” odrobina psychopatii może pomóc w osiągnięciu sukcesu zawodowego.

Psychopaci są również bardzo poszukiwani do pracy w wojsku oraz służbach specjalnych. Ich narcyzm połączony z brakiem emocji, sprawia, że są dobrymi kandydatami to jednostek specjalnych. Takich jak np. słynny rosyjski Speznaz.

Psychopaci to również często bardzo sprawni politycy. Szczególnie dobrze widać to w przypadku historii XX wieku. Psychopaci poprzez bezwzględne kłamanie i niszczenie politycznych rywali często dochodzili do samych szczytów władzy (i pewnie nadal dochodzą).  Szczególnie dobrze można to zauważyć na przykładzie historii Związku Sowieckiego. Józef Stalin był klasycznym przypadkiem psychopaty, skrajnie skutecznego, ale i okrutnego zarazem.

Temat pracy magisterskiej z psychologii: psychopaci. Konkluzja.

Psychopaci to bardzo ciekawy temat pracy magisterskiej z psychologii. Na ten temat istnieje bardzo bogata literatura. Temat ten jest również bardzo ciekawy, z punktu widzenia “szarego czytelnika”. Dlaczego? Ludzi ogólnie bardzo fascynuje, to co jest inne, tajemnicze i niezbadane. Lubią oni bohaterów obdarzonych niespotykanymi powszechnie cechami (stąd też pewnie zainteresowanie filmami o superbohaterach). Podsumowując, ten temat z psychologii jest wyjątkowo interesujący i ma komercyjne wzięcie.

Dodaj komentarz

Get Best Services from Our Business.
%d bloggers like this: